תזמורת הבמה הישראלית

מיסודה של יד חריף

מנהלת מוסיקלית: טליה אילן

 

תזמורת הבמה הישראלית נוסדה ב- 15 בנובמבר 1992 ע"י מייק לוין ורוני פורת,
במרכז האזורי לאמנויות "יד חריף" של מטה יהודה הממוקם בקיבוץ צרעה.

ייחודה של התזמורת הינו ביצירת חוויה בימתית כוללת בשילוב אומנויות הבמה השונות (מוזיקה, תאטרון ,מחול, מולטימדיה וכ"ו).

היא המובילה בישראל בתחום של קונצרטי-תיאטרון לכל המשפחה. הייחודיות בקונצרטים אלו הוא השילוב בין מוסיקה ותיאטרון, שבהם לוקחים חלק נגני התזמורת, המנצח, שחקנים, רקדנים וזמרים. המטרה היא להקנות לקהל הצעיר הרגלים להאזנה למוסיקה תזמורתית. כבר מגיל צעיר, תוך הנאה ועניין.

התזמורת שמה דגש על מתן במה לאמנים ישראלים צעירים.

בכל עונה התזמורת מופיעה בסדרות קונצרטים למבוגרים וקונצרטים לכל המשפחה, כשהיא מארחת נגנים, זמרים, שחקנים ומקהלות.

כל התוכניות נוצרות ברוח מקורית ורעננה, הגשתן היא בלתי אמצעית והן חובקות תחומים רבים המעבירים מסרים גלויים
וחבויים כאחד.
 
 
 

יעדים 

עם הקמתה, התזמורת הציבה לה שלושה יעדים עיקריים:
 
1. ליצור בית מקצועי וחם לנגנים העולים שהגיעו ארצה באותה תקופה.
2. להוביל בתחום החינוך למוסיקה תוך יצירת קונצרטים היוצרים חוויה בימתית כוללת.
3. ליצור שפה בימתית חדשה של קונצרט / תאטרון, המערב את הנגנים כדמויות תיאטרליות.
 
בכל עונה התזמורת מופיעה בכשבע סדרות שונות למשפחה ושלוש סדרות למבוגרים כשהיא מארחת נגנים, זמרים, שחקנים ומקהלות. מאז הקמתה התזמורת הופיעה במעל ל- 2000 קונצרטים וסדנאות מוסיקליות במסגרת סלי תרבות ברחבי הארץ, בתכניות חינוכיות ייחודיות היזומות ע"י משרד החינוך בשיתוף עם אוניברסיטת בר אילן ובסדרות שונות. כל התוכניות נוצרות ברוח מקורית ורעננה, הגשתן היא בלתי אמצעית והן חובקות תחומים רבים מעולם המוסיקה ומעבירים מסרים גלויים וגם חבויים. ב- 1999 התזמורת יצרה את הקונצרט / תיאטרון הראשון שלה עבור פסטיבל ישראל – מבוסס על מונולוג, "דו"ח לאקדמיה" מאת פרנץ קפקא. המופע הקרוי " פנטזיה לקוף ולתזמורת " בבימויו של יהודה אלמגור, הולחן ע"י רוני פורת, וזכה להדים נלהבים וביקורות משובחות. "החברים של סופיה" הוא מופע נוסף בג'אנר זה והוא מהווה מאין כרטיס ביקור של התזמורת. התזמורת משתתפת באופן קבוע בפסטיבל "צלילי ילדות" בחולון – פסטיבל שהוקם בשיתוף עמה ואשר נוהל על ידי מנהלה המוסיקלי עד שנת 2006.
 
בשנת 2006 התזמורת העבירה כ – 90 סדנאות לחינוך מוסיקלי לגני ילדים ולבתי ספר יסודיים בעיר חולון. בעבר היא גם ניהלה סדנה במחלקה הסגורה לנוער עם בעיות נפשיות בבית חולים הדסה הר הצופים. בנובמבר 2006 היא ערכה סדרת מפגשים עם כנרים צעירים ממוצא אתיופי בשכונת דורה בנתניה. פרויקט זה- "קונצרט לאצבעות קטנות" - המשיך גם בשנת 2007 וזוכה להרחבה הודות לתמיכתה של המועצה לתרבות ולאמנות של מפעל הפיס. התזמורת מקוה לגייס את המשאבים הדרושים כדי להמשיך בפעילות זו גם בעונה הקרובה.
 
בשנת הפעילות תשס"ט (2008-9) נפתח בקונצרט חגיגי בו נארח הרכב "ביג בנד" צעיר לצד תזמורת המיתרים. נפגוש נגנים בכלי נגינה עממיים שינגנו מנגינות עתיקות מהמסורת המזרחית, לצד יצירות מהקלאסיקה המערבית. נספר על שני אחים דומים אך שונים, ממשפחת כלי הנגינה ממתכת. נכיר מקרוב את המלחין המכונה "פאפא היידן" אשר הספיק לכתוב בחייו 104 סימפוניות (יותר מכל מלחין אחר;) ואף היה מורם של מוצרט ובטהובן, וזאת בקונצרט המציין 200 שנה למותו. נשמע יצירה בביצוע בכורה עולמי, מאת עידית שכטמן, על פי סיפורי משלים ידועים ואהובים. ולסיום העונה נקנח באופרה הראשונה של מוצרט "בסטיאן ובסטיאנה" אשר כתב אותה כשהוא עצמו היה עוד ילד;...
 
תזמורת הבמה הישראלית נמצאת בתהליך ובחיפוש מתמיד למצוא דרכים חדשות לחשוף קהלים חדשים לקסמי המוסיקה.
 
מייק לוין
 
דפי האתר:
   

קונצרטים
קונצרטים:
מזולו לת"א - נחום גוטמן בקולות וצלילים
קרנבל החיות

מוצרט קופץ לביקור
אגם הברבורים
צעצוע של קונצרט
למה מי? למה פה? איזו שפה?
התזמורת מתה מצחוק
לעוף עם המוסיקה
צלילי המטבח של רוסיני
טואול - בניית אתרים באינטרנט